נטורל קונקשיון

החיבור הטבעי בין הרוכב לסוס

טכניקת תקשורת זו נקראת כך, היות והיא מבטאת חיבור טבעי בין הרוכב לסוס בעזרת שפת גוף וקול בלבד. לא נעשה כל שימוש במושכות, מתג, חבל, שוט, מקל הנחייה או כל כלי עזר מכני אחר על ראש הסוס. הטכניקה פותחה על ידי, מתוך מוטבציה לשיפור איכויות התקשורת בין המאלף לסוס. הכוונה “ללא עזרת מושכות” היא שהסוס רוכב עם מתג ומושכות, אבל אלו יהיו בידי הרוכב רק לשימוש בתיקונים ובמצבי חרום.

את האילוף לטכניקה זו התחלתי עם הסוס “גולן” לפני כ- 15 שנה. שנתיים אח”כ כבר חציתי את הארץ תוך שימוש בכל האלמנטים הנדרשים לשם כך: מקצבים, מעגלים וחלקי מעגלים, תרגילים לטראליים הנדרשים בהתאם לתנאי השטח, שליטה על מהירויות משתנות במקצבים ובמסלולים השונים, ליד (רגל מובילה בקאנטר) מבוקש במסלולי הדהירה והחלפות ליד על פי תנאי הדהירה בשטח, כינוס של הסוס בהתאם לנדרש, התמודדות עם שיפועים כולל שיפועי צד, מים/בוץ או כל שטח בעל קשיי עבירות, התמודדות עם אלמנטים או תנאי שטח משתנים/מפחידים וכדומה.

לפרטים והזמנות התקשרו לאורי פלג –    0506914939

horse-training-ramot-ranch

טכניקה זו מביאה את הרוכב לתקשר דרך הגוף ולא דרך פה הסוס (מה שנוח יותר לסוס), היות ונקודות הלחץ במגע על גופו נסבלות יותר מבחינתו מאשר לחץ (חריף או עדין) על הרקמות העדינות בפיו בעקבות הפעלה או אי הפעלה של המתג. בעקבות הורדת המתג הסוס מוריד את ראשו בכ-10 ס”מ בממוצע. אין הפרעה לתנועת המשקולת (הראש). התקשורת מעניינת, מאתגרת, הסוס ואני נהנים ממנה מאוד.

יכולות הסוס השתפרו בעקבות האילוף לטכניקה זו בעשרות מונים. שיווי המשקל שלו טוב יותר, הנכונות לבדוק דברים ב”טרייל” טובה יותר, וזאת כי אינו מפחד להוריד את ראשו לבדיקה. הוא יודע שלא יפגוש שם מתג. היתרון הגדול ביותר של השימוש בטכניקה זו הוא שהיא מייצרת רוכבים טובים יותר בתקשורת עם הסוסים דווקא בשימוש שיגרתי עם מושכות ומתג. ההגיון מאחורי דברים אלו היא העובדה הפשוטה שטכניקה זו מחייבת אותך בעבודה כלכך רגישה עם העקבים/דורבנות ומחייבת דיוק בשפת הגוף. עבודה מדוייקת זו משפרת אותך גם ברכיבה עם מושכות או כל ציוד רכיבה אחר.

גם המורה הקבוע שלך (הסוס) יגיב במדויק לשפת הגוף שבנית לנאטוראל קונקשן, אפילו אם יש עליו ראשיה, מושכות ומתג . יש עוד יתרונות כמו ביטוי מצויין לנשיאה העצמית (סלף קריג’) של הסוס (שהיא המטרה המוצהרת של מה שנקרא קולקשן של הסוס) רכיבה בטכניקת נאטוראל קונקשן ללא מושכות תאמת מיידית אם מדובר אל קולקשן או נשיאה עצמית אמיתיים של הסוס. מה שאני פיתחתי זו שפה מובנת ולא מותאמת רק לתבנית (כמו מגרש), אלא לכל המצבים הנדרשים לרכיבת אמת בתנאי שטח משתנים וקשים. אילוף זה שונה בתכלית מהאילוף המוכר לכל תבנית תחרותית המתבצעת במגרש.

Horse-back-riding-course-uri-peleg

“האם אתה המצאת את השיטה” ?

טכניקה זו פותחה על ידי. זה לא אומר שאין טכניקות אחרות שפותחו על ידי מאלפים אחרים. לא לקחתי שום חומר משום מאלף – בפיתוח טכניקה זו, הכל עבודה עצמית בשעות ארוכות של מחשבה והתנסות. יחד עם זה חשוב לי להזכיר שמאלפים גדולים בעולם הראו בעבר ומראים היום תרגילים ברמה גבוהה במגרש, כמו כן, ברור שהיו ויהיו מאלפים (חלקם אנונימיים מהתקופות שלא היו טלויזיות, אינטרנט, וכל פלאי המדיה) שעשו בכל תחומי האילוף דברים נפלאים ויכול להיות שמרשימים הרבה יותר. העובדה שלא למדתי טכניקה זו מאף מאלף/ מאמן, אלא “בישלתי” אותה בראשי נתנה לי כמה בונוסים ייחודיים. כשבניתי את הטכניקה ייעדתי אותה לרכיבה בשטח. דבר זה עדיין לא נעשה בצורה קיצונית כמו חציית הארץ. רכיבה זו ביצעתי לפני מספר שנים ע”י גולן ושון.

האם זה מסוכן יותר מרכיבה רגילה ולמי זה מתאים? כשאני מדגים רכיבה ללא מושכות ומתג, זה אכן מסוכן יותר. אבל המטרה הסופית של ה Natural connection היא רכיבה עם הקודים של ה natural connection + אחיזת מושכות ביד לתיקונים הכרחיים ולבטיחות – במידה והסוס ‘יצא מהאילוף’. לכן רכיבה זו אינה מסוכנת יותר מרכיבה רגילה.

הטכניקה מתאימה רק לרוכבים טובים, מנוסים, שיושבים מאוזן על הסוס וללימוד סוסים מאולפים היטב. (יש לי טכניקה לבחינת מהירות קליטה שיאבחנו מי הסוסים המתאימים לכך).

אורי פלג – חלק 1/4 – מסוס פרא לאילוף לראשיה

אורי פלג – חלק 2/4 – מסוס מאולף לראשיה לעלייה הראשונה

אורי פלג – חלק 3/4 – מעלייה הראשונה דרך 13 תרגילים לסוס מיומן

אורי פלג – חלק 4/4 – חיבור טבעי

נגישות
X
חייג עכשיו
הצג מפה